Krytí a porod u psa - poruchy

Tenhle článek je stručným shrnutím problémů, které se můžou vyskytnou v souvislosti s krytím a porodem. Problémy při krytí můžou být redukované na minimum, pokud se páří mladá fena se zkušeným psem a mladý pes se zkušenou fenou. feny se zpravidla vyznačují větším sebevědomím a proto je lepší když krytí proběhne v teritoriu známém psovi. Před krytím by měla být fena vyšetřena veterinárním lékařem, který určí ideální termín pro krytí a může odhalit poruchy, které by bránili přirozenému krytí.

poruchy při páření:

- nedostatečné libido psů (nedostatečné vyvinutí semeníků, degenerace semeníků, věk, bolestivé stavy páteře a zadních končetin
- psychické poruchy (bázlivost, cizí prostředí, zasahovaní majitele)
- špatný čas krytí (příliš skoro nebo pozdě)
- bolestivé reakce feny (přepážky ve vagíně, poranění)
- averze vůči partnerovi - pokud výměna nepřichází v úvahu a kritéria pro optimální čas krytí jsou splněné, je potřeba provést umělou inseminaci


infekční nemoci přenosné při krytí:

- psí herpes viróza - virové onemocnění probíhá obvykle bez příznaků, způsobuje potraty, porody mrtvých plodů, úhyn štěňat a neplodnost, existuje vakcína, která se aplikuje fenám před krytím a v březosti

- brucelóza psů - zřídkavá infekce způsobena brucella canis, projevuje se potraty po 30. dni březosti, porody mrtvých plodů, postižené psy jsou neplodné a trpí záněty pohlavních orgánů


fyziologie porodu:

několik dní před porodem feny vykazují typické příznaky - neklid, časté močení, vyhledávaní přítomnosti majitele nebo naopak samoty, zvětšení mléčné žlázy a sekrece mleziva, otok vulvy. bezprostředně před porodem si fena často líže vulvu, zrychleně dýchá a může vykazovat bolesti.

porod probíhá ve 3 fázích. v prví fázi nastupují děložní kontrakce a otevírá se děložní krček. fena je neklidná, ohlíží se, naznačuje bolesti a má zvýšenou frekvenci dychu a tepu. fáze trvá 3-12 hodin a může se prodloužit až na 24 hodin. druhá fáze porodu je vypuzení plodu a třetí vypuzení placenty. tyto fáze se prolínají, protože placenty obvykle vycházejí mezi jednotlivými plody. při vypuzování vytéká plodová voda tmavozelené barvy.

po vypuzení mláděte fena překousne pupeční šňůru a olizuje štěně, čím z něj odstraňuje plodové obaly a stimuluje dýchání. délka 2. a 3. fáze porodu závisí na počtu mláďat, obvykle činí 2-6 hodin a může se natáhnout až na 12 - 24 hodin.

při fyziologickém porodu není třeba asistence. poporodní výtok trvá 2-3 týdny, někdy 4-6 a kompletní zmenšení a reparace dělohy je zakončena do 3. měsíce po porodu.


ztížený porod:

jedná se o stav při kterém březí zvířata nemohou porodit v typickém termínu přirozeným způsobem. způsobují ho příčiny ze strany matky (úzké porodní cesty, slabé děložní stahy a otočení dělohy). příčiny ze strany plodu jsou velký plod, nepravidelné uložení, mrtvý plod a odchylky ve vývoji. ztížený porod může postihnout fenu jakéhokoli plemene, velikosti i stáří, ale vyšší výskyt u některých jedinců způsobují:

- genetická predispozice ( pokud má fena jednou problémy při porodu, je tu předpoklad, že se budou opakovat)

- nevhodný věk nakryté feny (feny rodící poprvé ve 4-5 letech, feny starší 8 let, mladé feny pod minimální věkovou hranici pro krytí - individuální u každého plemene)

- plemenné predispozice: brachycefalická plemena (zúžena pánev a plody s velkou hlavou a širokými rameny), malá miniaturní plemena (vyšší dráždivost nervové soustavy - pro bolestivé pocity přestanou tlačit, často ve vrhu jedno velké štěně), velké plemena (velký vrh vyčerpá fenu a následkem jsou slabé děložní kontrakce).

- problémy může způsobit i samotný majitel zbytečným zasahováním do porodu

 

příznaky ztíženého porodu - kdy vyhledat veterinárního lékaře:

- fena gravidní více než 70 dní bez příznaku porodu

- viditelné porodní bolesti po dobu víc než 5 hodin bez vypuzení prvního plodu

- intenzivní příznaky kontrakcí o dobu delší než 30 minut bez vypuzení dalšího plodu

- interval mezi štěňaty delší než 2 hodiny za příznaků silných stahů

- interval posledního porozeného štěněte delší než 6 hodin bez příznaků stahů

- výtok zelených plodových vod bez vypuzení plodu

- celková doba porodu delší než 24 hodin

- příznaky narušení celkového stavu

zdroj : Veterinarni praxe u psů, Nemoci psa a kočky, The Merck Veterinary manual


hit counter