Krytí a porod u psa - poruchy
Tenhle článek je stručným shrnutím problémů, které se můžou vyskytnou v souvislosti s krytím a porodem.
poruchy při páření:
- nedostatečné libido psů (nedostatečné vyvinutí semeníků, degenerace semeníků, věk, bolestivé stavy páteře a zadních končetin
- psychické poruchy (bázlivost, cizí prostředí, zasahovaní majitele)
- špatný čas krytí (příliš skoro nebo pozdě)
- bolestivé reakce feny (přepážky ve vagíně, poranění)
- averze vůči partnerovi - pokud výměna nepřichází v úvahu a kritéria pro optimální čas krytí jsou splněné, je potřeba provést umělou inseminaci
infekční nemoci přenosné při krytí:
- psí herpes viróza - virové onemocnění probíhá obvykle bez příznaků, způsobuje potraty, porody mrtvých plodů, úhyn štěňat a neplodnost, existuje vakcína, která se aplikuje fenám před krytím a v březosti
- brucelóza psů - zřídkavá infekce způsobena brucella canis, projevuje se potraty po 30. dni březosti, porody mrtvých plodů, postižené psy jsou neplodné a trpí záněty pohlavních orgánů
fyziologie porodu:
několik dní před porodem feny vykazují typické příznaky - neklid, časté močení, vyhledávaní přítomnosti majitele nebo naopak samoty, zvětšení mléčné žlázy a sekrece mleziva, otok vulvy. bezprostředně před porodem si fena často líže vulvu, zrychleně dýchá a může vykazovat bolesti.
porod probíhá ve 3 fázích. v prví fázi nastupují děložní kontrakce a otevírá se děložní krček. fena je neklidná, ohlíží se, naznačuje bolesti a má zvýšenou frekvenci dychu a tepu. fáze trvá 3-12 hodin a může se prodloužit až na 24 hodin. druhá fáze porodu je vypuzení plodu a třetí vypuzení placenty. tyto fáze se prolínají, protože placenty obvykle vycházejí mezi jednotlivými plody. při vypuzování vytéká plodová voda tmavozelené barvy.
po vypuzení mláděte fena překousne pupeční šňůru a olizuje štěně, čím z něj odstraňuje plodové obaly a stimuluje dýchání. délka 2. a 3. fáze porodu závisí na počtu mláďat, obvykle činí 2-6 hodin a může se natáhnout až na 12 - 24 hodin.
při fyziologickém porodu není třeba asistence. poporodní výtok trvá 2-3 týdny, někdy 4-6 a kompletní zmenšení a reparace dělohy je zakončena do 3. měsíce po porodu.
ztížený porod:
jedná se o stav při kterém březí zvířata nemohou porodit v typickém termínu přirozeným způsobem. způsobují ho příčiny ze strany matky (úzké porodní cesty, slabé děložní stahy a otočení dělohy). příčiny ze strany plodu jsou velký plod, nepravidelné uložení, mrtvý plod a odchylky ve vývoji. ztížený porod může postihnout fenu jakéhokoli plemene, velikosti i stáří, ale vyšší výskyt u některých jedinců způsobují:
- genetická predispozice ( pokud má fena jednou problémy při porodu, je tu předpoklad, že se budou opakovat)
- nevhodný věk nakryté feny (feny rodící poprvé ve 4-5 letech, feny starší 8 let, mladé feny pod minimální věkovou hranici pro krytí - individuální u každého plemene)
- plemenné predispozice: brachycefalická plemena (zúžena pánev a plody s velkou hlavou a širokými rameny), malá miniaturní plemena (vyšší dráždivost nervové soustavy - pro bolestivé pocity přestanou tlačit, často ve vrhu jedno velké štěně), velké plemena (velký vrh vyčerpá fenu a následkem jsou slabé děložní kontrakce).
- problémy může způsobit i samotný majitel zbytečným zasahováním do porodu
příznaky ztíženého porodu - kdy vyhledat veterinárního lékaře:
- fena gravidní více než 70 dní bez příznaku porodu
- viditelné porodní bolesti po dobu víc než 5 hodin bez vypuzení prvního plodu
- intenzivní příznaky kontrakcí o dobu delší než 30 minut bez vypuzení dalšího plodu
- interval mezi štěňaty delší než 2 hodiny za příznaků silných stahů
- interval posledního porozeného štěněte delší než 6 hodin bez příznaků stahů
- výtok zelených plodových vod bez vypuzení plodu
- celková doba porodu delší než 24 hodin
- příznaky narušení celkového stavu
zdroj : Veterinarni praxe u psů, Nemoci psa a kočky, The Merck Veterinary manual