Lymeská borelióza


Borelióza a historie:

Tato choroba dostala název podle města Lyme v Connecticutu, kde byla v polovině sedmdesátých let poprvé identifikována. Od té doby se její výskyt zintensivnil. V roce 1983, rok poté, co začal celostátní výzkum lymské boreliózy, bylo oficiálně hlášeno 48 případů. Do roku 1991 toto číslo stouplo na 9344, což představuje téměř 200x zvýšení, a nemoc se do té doby nevyskytla pouze na Aljašce, v Arizoně, na Havaji, v Montaně a Nebrasce. Přibližně 90 procent hlášených případů v USA se vyskytlo v Kalifornii, Connecticutu, Massachusetts, Minnesotě, New Jersey, New Yorku, Rhode Islandu a Wisconsinu. Vyskytuje se i v Evropě, Rusku, Číně, Japonsku a Austrálii.

 

Stručně na úvod:

Borrelióza neboli lymeská nemoc je hlavně klíštětem přenášené spirochetové onemocnění charakterizované u psa především zánětem kloubů – artritidou. Nemoc je u domácích zvířat vyvolána stejným původcem (spirochetou Borrelia Burgdorferi) jako u lidí.Jak se onemocnění přenáší:

Rezervoárem (zdrojem) onemocnění jsou drobní hlodavci, ptáci, ale i velcí savci. To znamená, že i domácí zvířata jsou zdrojem nákazy. Choroba se přenáší nejčastěji klíšťaty. V našich podmínkách je to klíště obecné – Ixodes ricinus. v současné době se také často hovoří o jiné možnosti přenosu, jako např. krev sajícím hmyzem.

Lymská borelióza je nejčastější klíšťaty přenášenou nemocí ve Spojených státech. Bakterie, které ji způsobují, druh Borrelia burgdorferi, jsou přenášeny klošem jelením (druhem klíšťat, který žije na jelenech a myších). V Kalifornii však dochází i k přenosu příbuzným druhem, který žije na jiných druzích hlodavců. Oba druhy roztočů jsou velmi malé. Dospělý exemplář je menší než 2,5 mm, a larva není větší než špendlíková hlavička. Je velmi obtížné je zpozorovat, protože jsou ještě menší než běžné psí klíště. Často proto tito roztoči pozornosti napadeného unikají. Dospělí jedinci mohou přežívat na řadě živočichů, především na jelínkách, ptácích, veverkách, kravách, koních, kočkách, psech, ještěrkách a podobně. Klíště ze svého hostitele odpadá v travních porostech pastvin nebo kulturních porostů, nebo do křovin v lesích, z nichž se dostává na procházející lidi i zvířata, z nichž udělá svého nového hostitele. Není ničím překvapivým, že nejčastěji napadá lidi, kteří tráví hodně času v lesích nebo v jejich okolí, a že se nejhojněji vyskytuje v létě a na podzim. I domácí zvířata, jako jsou psi a kočky, mohou tyto parazity zanést domů, kde může dojít k přenosu na člověka.
Poté, co klíště kousne, vyčkává několik hodin, než se začne živit krví hostitele, a jakmile k tomu dojde, pokračuje odsávání tři až čtyři dny. Při sání může parazit nakazit infekčním organizmem krev hostitele. Čím déle je klíště přisáto, tím vyšší je riziko onemocnění.Rozšíření v České republice:

Lymeská nemoc je široce rozšířené onemocnění s charakterem přírodně ohniskové nákazy. V endemických oblastech udávají některé studie až 75% pozitivních psů. Klinické onemocnění postihuje v těchto oblastech až 5% psů. Odhaduje se, že incidence výskytu této nemoci je u psů 10x vyšší než u člověka. Vzhledem k přenosu tohoto onemocnění je důležitým ukazatelem promořenost klíšťat. Ta může dosahovat 20%.
Místa s častým nálezem infikovaných klíšťat jsou např. Praha, Brno, jižní Morava atd.


 
Kdy dojde ke klinickým projevům nemoci:

Latentní perioda před rozvinutím klinických příznaků je překvapivě dlouhá: 2-5 měsíců. Proto první vlna onemocnění začíná v brzkém létě, druhá pak přijde na konci zimy a začátku jara.


 
Jak se nemoc projevuje:

Záněty jednoho nebo několika kloubů, horečka, lethargie, nechutenství, ztráta žravosti a deprese. Erythema migrans (kožní vyrážka) se u psů nepozoruje. U pozdních infekcí může docházet k poruše funkce ledvin, srdeční slabosti nebo k poruchám chování (agrese atd.)

 

Stádia boreliózy:

Choroba obvykle prochází třemi stadii, ačkoliv ne každý pacient prodělá všechny:

1) Tři dny až tři týdny po kousnutí klíštěte se objevují na kůži malé vyvýšené pupínky a vyrážka, které mohou pokrýt celý trup. Tyto problémy vymizí po několika dnech až týdnech. (V případě, že se vyrážka objeví, ihned na místě kousnutí, může jít o reakci na něj a ne na bakterii, která způsobuje lymskou boreliózu.) Horečka, zimnice, zvracení a bolesti v krku jsou častými průvodními znaky tohoto stadia.
2) Obličejové ochrnutí se může objevit po týdnech i po měsících. V té době může dojít i k zbytnění sleziny a otokům mízních uzlin, prudkým bolestem hlavy, rozšíření srdečního svalu a abnormálnímu srdečnímu rytmu.
3) Po dlouhé době se ještě následkem lymské boreliózy může projevovat chronická bolest hlavy, ztuhlost krku, bolesti kloubů postihující kolena, otoky a bolesti jiných kloubů a dokonce i degenerativní svalové poruchy.

Protože je kousnutí klíštěte obvykle nebolestivé, inkubační doba dlouhá a příznaky lymské boreliózy tak mnohočetné, porucha může být celé týdny i měsíce nerozpoznaná. Lékař nemusí poznat, o jakou nemoc jde, než dojde k projevům pokročilých stadií. Lymská borelióza se vyznačuje příznaky, které připomínají roztroušenou sklerózu, dnu, lupus a chronický únavový syndrom, a chybná diagnóza není ničím neobvyklým. Jakmile dojde k projevům artritidy, bolest kloubů a ztuhlost se může projevovat i po letech. Podle odhadu trpí asi 10 procent lidí, kteří tuto lymskou boreliózu prodělali, trvale ztuhlostí kloubů .


Léčba lymské nemoci:

Úspěšná léčba předpokládá včasné nasazení antibiotické terapie. Zvířata na léčbu v počátečním stádiu nemoci dobře odpovídají, v chronickém stádiu je léčba podstatně komplikovanější.                                                         Lymská borelióza je léčitelná a téměř vždy jsou její následky odvratitelné, pokud je léčba zahájena včas. Pokud však není nemoc léčena již v počátečním stadiu, dochází k rozvoji zbytnění sleziny a mízních uzlin, k nepravidelnostem srdečního rytmu, artritidě a poškození srdečně cévní a centrální nervové soustavy. Často se příznaky vytratí a znovu se projeví s dalším kousnutím klíštěte.
Byl již vypracován test k identifikaci lymské boreliózy. Využívá se při něm krevního vzorku, v němž se měří množství určitých protilátek, které se obvykle množí v období tří dnů až tří týdnů po infekci.

 

Byliny:

*    Vojtěška poskytuje potřebné minerální látky.                                                *    Kořen smetanky, ženšen a přeslička jsou potřebné k regeneraci krve a poškozených tkání.                                                                                                           *    Echinacea podporuje imunitní systém.                                                         *    Vodilka je přírodní antibiotikum. Berte 1/2 kapátka výtažku z vodilky bez alkoholu třikrát denně po dobu jednoho týdne. Pro rychlejší výsledky je možná aplikace pod jazyk nebo je možné užívat vodilku formou odvaru.

 
Upozornění:

Vodilku neužívejte vnitřně denně déle než týden, neužívejte ji v těhotenství a jen opatrně k ní přistupujte v případě alergie na ambrózii.    

*     Výtažek z mléče zelinného chrání játra.                                                                *     Jetel luční čistí krev.

Doporučení:

Do svého jídelníčku zařaďte dostatek česneku nebo berte česnekové doplňky. Jde o přírodní antibiotikum a prostředek k posílení imunity.

K doplnění živin potřebných pro regeneraci tkání doplňujte včelí pyl, případně mateří kašičku.

Užívejte "zelené nápoje" k doplnění chlorofylu, který podporuje detoxikaci a další cenné živiny a enzymy. Vhodným preparátem je Kyo-Green, výrobce Wakunaga.

Pokud se na vašem těle kdekoliv objeví vyrážka typu "býčí oko", navštivte lékaře i tehdy, nejste-li si žádného kousnutí klíštětem vědomi. Včas zahájená léčba je nezbytná.

V případě, že jsou předepsána antibiotika, doplňujte denně acidofilní preparáty. Dopřávejte si horkou koupel. Teplo zmírňuje bolest kloub


Prevence:
Dříve než byla k dispozici vakcína, jediná reální cesta prevence Lymské nemoci spočívala ve vyhýbání se oblastem zamořeným klíšťaty a nebo v užití účinných produktů k potírání klíšťat. Efektivní opatření proti klíšťatům zahrnují:Rutinní kontrolu psů poté co byli venku, zvláště tehdy byli-li v místech s vysokou travou a podrostem (oblíbenými skrýšemi klíšťat přenášejících Borrelia Burgdorferi).
Kartáčování psa po každém výběhu. Je-li klíště přichyceno ke kůži psa, vyjme se opatrně pinzetou postupným a pomalým zpětným tahem, aby se uvolnila kusadla klíštěte. Omyjeme místo pokousání a ruce.
Užívejte lázně a obojky proti blechám a klíšťatům, jak doporučuje váš veterinář.
Upravujte délku trávy tam, kde si psi hrají.
Ošetřujte výběh sprejem hubícím klíšťata, který doporučuje váš veterinář.

Vakcinace:
V současné době je možno chránit psy proti lymeské chorobě celoročně za použití vakcíny.
Vakcinační program je nutno konzultovat s vaším veterinárním lékařem.
Nejlepší doba k vakcinaci je na konci zimy ( únor, březen) z důvodu min. výskytu klíšťat a tedy i nebezpečí infekce. Druhým důvodem je fakt, že účinnost každé vakcíny je nejvyšší po aplikaci a postupně časem klesá. Je tedy dobré mít psa v době největšího rizika infekce ( v prvních letních měsících) v maximální imunitě. Třetím důvodem je skutečnost, že se minimalizuje nebezpečí vakcinace latentně (bezpříznakově) nakažených zvířat v minulé sezóně ( inkubační doba je 2-5 měsíců).

Na trhu je nyní k dostání vakcína od renomované americké firmy Fort Dodge Laboratories. Primovakcinace touto vakcínou vyjde na cca 1000 Kč( je nutno aplikovat dvě
dávky), každoroční revakcinace na cca 500 Kč.(září 99 - pozn.veteriny-info)

 

zdroj:  Bible předpisů zdravé výživy, vydavatelství PRAGMA                                                                            zdroj:  autor - MVDr. Tomáš Tink


hit counter