Zoonózy –Ektoparazitózy způsobené roztoči

 

                    Sarkoptový svrab – prašivina:                          Toto onemocnění se vyskytuje na celém světě.

 

 

Jeho hostiteli jsou:                                                                   pes,liška,kočka.Člověk se může nakazit především od psa.

Onemocnění způsobuje zákožka svrabová (sarcoptes canis). Zákožky dávají přednost méně osrstěným místům, jako břicho a ušní boltce,a živí se tkaninovým mokem. Produkty roztočů způsobují silné svědění a vznik pupínků. Neustálým škrabáním se tvoří z pupínků strupy a kožní změny se rozšiřují na celé tělo.Pro chronickou formu je charakteristické zesílení kůže,která tvoří záhyby,tvorba strupů,zvětšené mízní uzliny a celkové vysílení.Sekundárně dochází k bakteriálním kožním infekcím.                        Skrytá forma svrabu se vyskytuje u často koupaných psů. Svědění je přítomné,ale nález roztočů je znemožněn častým koupáním a odstraňováním strupů a šupin z kůže.

U napadeného člověka se objevují svědivé pupínky. svědění je nejvýraznější v teple,např. v noci v posteli.Zákožky zůstávají na člověku obvykle jen 1-2 generace.Postižení mizí do 4 týdnů po zabránění kontaktu s nemocným psem.Nemoc je u člověka nazývaná pseudosvrab.

vývoj a přenos:

Vývojový cyklus trvá 17-21 dnů.Samice kladou vajíčka do chodbiček vyvrtaných v kůži.Z nich se líhnou šestinohé larvy,které se vyvíjí v nymfy a dospělce s osmi nohami. Samice jsou velké přibližně 0,4 mm a samečkové 0,2 mm. Sarkoptový svrab je přenosný přímým kontaktem.

léčba:

Postižené zvíře je nutné oddělit od ostatních, ošetřit místa, kde se vyskytoval a předměty, které používal a při ošetřování psa používat ochranné gumové rukavice. Postižený pes se ostříhá,koupe se v  šamponech s obsahem síry a akaricídních koupelech.Může se aplikovat Ivermektin a preparáty proti svědění.                                                    

U člověka se používá Lindan nebo Skabicid. 

 

hit counter