Syndrom pyometra – glandulární cystická hyperplazie endometria u fen

 
Pod tímto názvem se skrývá zřejmě nejrozšířenější gynekologické onemocnění u fen. Přesto mnoho chovatelů o jeho existenci nic neví, tedy ani to, že mu lze velmi dobře předcházet a účinně léčit. Vyžaduje to jediné – začít včas.

Sliznice dělohy obsahuje značné množství drobných žlázek, které produkují nadměrné množství sekretu. Přes děložní krček z prostředí vagíny se pak do dělohy dostává bakteriální infekce a rozvíjí se pyometra – hnisavý zánět dělohy. Nastartování tohoto patologického procesu způsobuje nadměrná produkce hormonů vaječníků.

Nejčastěji jsou postihovány feny ve věku nad 6 let, feny jež neprodělaly březost a velmi často po aplikaci hormonů po nežádoucím krytí. Velmi pravděpodobné je toto onemocnění u fen, které trpí často falešnou březostí. Hormonální nerovnováha v organismu fen je také příčinou vyššího výskytu novotvarů mléčné žlázy.

Pyometra je onemocnění, při kterém dochází k postupnému hromadění hnisavého obsahu v děloze. Ten se může prozradit krvavě – hnisavým výtokem z pochvy, ale může probíhat i asymptomaticky. Fena častou pouze více pije, dochází ke zvětšenému objemu břicha. Toxiny vznikající v důsledku bakteriální infekce uvnitř dělohy velmi rychle poškozují organismus (játra,ledviny a další orgány). Feny během krátké doby hubnou a jsou apatické, často bez dalších příznaků. Pro posouzení závažnosti onemocnění je nutné provést biochemické vyšetření krve pacientky a provedení ultrazvukového vyšetření.

Po infuzní přípravě pacientky, případně transfůzi, je nutná urychlená operace, při které se vyjímá nemocná děloha i s oběma vaječníky. Pouze v případech s mírnějším průběhem a u chovných fen je možné pokusit se o medikamentózní terapii složenou z aplikace antibiotik a hormonů. Po prodělané terapii je žádoucí při dalším hárání zabřeznutí feny.

Většina fen s pyometrou bývá přivedena do ordinace ve fázi žlutého tělíska (fáze pohl. cyklu). Hlavními klinickými příznaky jsou hnisavý výtok z vaginy v případě otevřené pyrometry a nadměrný příjem tekutin a močení. Feny trpící uzavřenou pyometrou jsou často přivedeny k ošetření v pozdější fázi onemocnění, kdy již endotoxiny (vnitřní jedy), vstřebané zevnitř dělohy již vyvolávají celkové onemocnění a změny klinického stavu. Postižené feny mají většinou zvýšený počet bílých krvinek, prerenální azotemii, hyperproteinemii a hyperglobulinemii (to je zvýšené množství dusíkatých látek, bílkovin a globulinů v krvi). Při diagnostice je preferováno rentgenologické a ultrasonografické vyšetření. Těmito vyšetřeními lze též vyloučit případnou březost v délce do 40 dnů, která by mohla pyrometru imitovat na RTG snímku. Pro konzervativní léčbu jsou nejčastěji používány různé druhy prostaglandinů. V posledních několika letech je rovněž dostupný antiprogesteron. Dále je doporučována léčba širokospektrálními antibiotiky. Na naší klinice používáme prostaglandiny k otevření krčku děložního a vyvolání stahů dělohy, přičemž délka trvání léčby k úplnému vyprázdnění dělohy je 6 – 8 dnů. Současně podáváme širokospektrální antibiotika po dobu tří týdnů. Týden po začátku léčby doporučujeme opakovat ultrazvukové vyšetření. U fen, které se háraly více než před dvěma a půl měsíci kombinujeme prostaglandiny s antagonisty progesteronu. Protože riziko opětovného vzniku onemocnění je poměrně vysoké, doporučujeme chirurgickou léčbu – odstranění dělohy a vaječníků (ovariohysterektomii) v případě starších fen, fen nepoužívaných pro chov, dále v případě uzavřeného krčku děložního, v přítomnosti celkového onemocnění a též v případě nálezu cyst na děložní sliznici při ultrazvukovém vyšetření.

Přesná příčina onemocnění je doposud neznámá. V počáteční fázi onemocnění se zdá být důležitá stimulace dělohy vnitřními a vnějšími gestageny v průběhu prodlouženého hárání. Děloha feny je pod vlivem progesteronu vnímavá k bakteriální infekci tím, jak progesteron stimuluje růst žláz sliznice dělohy a jejich vylučovací aktivitu, spolu s uzavřením krčku děložního a otlačením děložních stahů. Navíc mají gestageny potlačující účinek na bílé krvinky v děloze, což přispívá k vývoji bakteriální infekce. Protože progesteron je vždy dominantním hormonem během fáze estru, při které je děložní krček otevřen, vzniká zvýšené riziko vzestupné bakteriální infekce. Dosud nebylo možno toto onemocnění vyvolat pouhou aplikací samotného estrogenu avšak následný efekt vestavenu je evidentně zvýšen účinkem estrogenů. Tím se vysvětluje, proč aplikace estrogenů u fen za účelem znemožnění zabřeznutí, výrazně zvyšuje riziko vzniku pyometry. Nejčastěji zjištěnou bakterií je Escherichia coli, a to v 90 % případů. Určité serotypy, vylučující tzv CNF (cytotoxický nekrotizující faktor), způsobují výraznější poškození sliznice děložní a silnou zánětlivou reakci. Bakteriologickým vyšetřením bylo zjištěno, že infekce je nejčastěji způsobena bakteriemi, pocházejícími z normální mikroflóry postižené feny. To znamená, že zdravá fena nemůže být infikována přenosem bakterií z feny nemocné.

 

 

 

 

 


hit counter