Giardióza:

Giardia intestinalis

 

Giardióza je protozoární onemocnění s celosvětovým rozšířením, které se vyskytuje v populaci psů a koček i v České republice. Co vyjadřuje protozoární onemocnění? Je to choroba projevujících se postižením trávicího traktu.
Původcem je prvok Giardia lamblia, který parazituje v tenkém střevě řady živočišných druhů, včetně člověka, psa a kočky. Vyskytuje se ve dvou formách, a to v bičíkaté a cystózní. Bičíkaté, aktivní stadium giardie se množí ve střevě a pokrývá jeho sliznici – mluvíme o tzv. kobercovém parazitu. Kobercový parazit žije na povrchu buněk trávicího traktu. Způsobuje poškození střevních klků a zkrácení střevního kartáčového lemu. Klinický průběh nemoci závisí na věku a stavu imunitního systému jedince. Výsledkem tohoto parazitizmu jsou střídavé průjmy s příměsí hlenu, apatie a hubnutí. Občas se může vyskytnout zvracení.
Bičíkaté stadium Giardia lamblia se ve spodním úseku střeva přeměňuje v cystu, která je vylučována do vnějšího prostředí. Zde za vhodných podmínek, míněno nízkou teplotu a vysokou vlhkost, přežívá týdny až měsíce a stává se zdrojem nákazy pro ostatní psy i člověka. Tyto cysty představují riziko možné nákazy člověka. Mluvíme zde o zoonóze, což je onemocnění přenosné ze zvířete na člověka.
Zdroje cyst giardií představují výkaly a voda. Byla zjištěna až 70% kontaminace povrchových vod. Po pozření cyst giardií dochází v trávicím traktu k přeměně v bičíkaté trofozoity a cyklus se opakuje.
Cystózní formy giardií jsou však do vnějšího prostředí vylučovány nepravidelně a při běžném vyšetření trusu nemusí být diagnostikovány. Proto je k vyšetření trusu na průkaz cyst giardií vhodnější odběr více vzorků.
Giardióza je onemocnění, které se klinicky manifestuje zejména u mladších věkových kategorií, jako střídavé průjmy, apatie a hubnutí. Klinický rozvoj onemocnění u dospělých psů závisí na stavu imunitního systému daného jedince.
K terapii se používají přípravky na bázi benzimidazolů, které jsou součástí odčervovacích preparátů. Tyto přípravky mají vedle účinku na giardie i vliv na jiné vnitřní parazity. K dosažení giardiacidního účinku je zapotřebí alespoň třídenní podávání. Terapie má však své nevýhody, a to vznik rezistentních kmenů giardií na danou účinnou látku a prováděnou léčbou nezabráníme opakovanému nakažení po pozření cyst giardií.
Z těchto důvodů je vhodnější onemocnění předcházet. K prevenci giardiózy v populaci psů je možnost jejich vakcinace. Vakcína je určena pro zdravé jedince již od věku 8 týdnů. Vakcinace s revakcinací chrání před klinickými příznaky giardiózy po dobu jednoho roku a snižuje vylučování cyst do vnějšího prostředí.
Giardióza je onemocnění, které je ve větší míře diagnostikováno v populaci psů i koček. Zvyšující se počty zvířat ve městech, koncentrace psů v parcích a na cvičištích, to vše představuje riziko přenosu giardií. Některé typy giardií mají i zoonotický potenciál a představují možnost nákazy lidí, zejména pak dětí.
Možným řešením je vakcinace psů již v mladém věku a zabránění výskytu onemocnění u této nejvnímavější kategorie a redukce kontaminace prostředí cystami giardií
.


Autor: MVDr. Petra Vejpustková
(datum zveřejnění: 1.2. 2003)
                                                                                                                                                      zdroj: Pes přítel člověka - autorský článek
zdroj číslo: 2  stránka: 6,7
souhlas: Článek byl zveřejněn se souhlasem redakce a autora a nebyl nijak jazykově upravován.
poděkování: Tento text byl převzat z časopisu "Pes přítel člověka" díky laskavému svolení redakce.

 

hit counter