Inkontinence a homeopatie  


Inkontinence (samovolný únik moči) může nastat po operaci, prochladnutí, po kastraci či při různých problémech nervového původu.

Inkontinence po kastraci je velmi častý problém zejména u větších psů. Někdy se objevuje už brzy po zákroku.V takovém případě může souviset se stresem z operace, který můžeme odblokovat např. staphysagrií nebo natrem muriatikem, doporučuji ředění 15–30 CH, obvykle po dobu 3–6 týdnů. Pokud dojde při operaci k poranění nervů je doplňujícím lékem hypericum 30 CH. Lékem mozku i celé nervové soustavy je fosfor. Drenáž nervové soustavy (čištění a regenerace) můžeme provést lithiem nebo plumbem . Součástí regenerace nervů je také causticum. Obnova nervové soustavy trvá nejméně šest týdnů až tři měsíce.

Obnovy elastičnosti močového měchýře a pevnost vazů docílíme calcareou fluorovou a sepií, v ředění 9 nebo 15 CH. Léčba je opět dlouhodobá, trvá až několik týdnů.
Velkým specialistou pro inkontinenci (téměř všech druhů a příčin) je causticum. Je to můj nejoblíbenější lék. Stejně jako natrum muriaticum a staphysagria může causticum ovlivnit i pooperační retenci moči. Po operaci může dojít také k zástavě kálení. Při ochrnutí psa se může vyskytovat samovolné kálení nebo naopak zácpa. To všechno jsou indikace pro causticum.
Nedostatek ovariálních hormonů, které ovlivňují tonus hladké svaloviny (měchýře, svěrače) a kvalitu pojiv můžeme nahradit hormony v homeopatické formě. Například foliculinum.
V konkrétních případech vycházím z původního cyklu feny. Seznam léků doplňuji i s ohledem na povahu a sklony konkrétního psa.
Pokud je pes sulfurického typu, tj. žravý, radostný, přátelský, případně roztomile líný, se sklonem ke kožním problémům nebo průjmům, ordinuji sulfur. Síra se podílí na enzymatických reakcích v těle, zasahuje tedy do celého metabolismu. Oživuje reakci pacienta na homeopatickou léčbu. Je to jeden z mála léků, který může navodit zhoršení kožních problémů, přivodit průjmy. Názory homeopatů na sulfur se liší. Někteří ho ordinují velmi často, jiní před ním varují. Já používám intuici a po domluvě s pacientem velmi ráda sulfur použiji. Je to téměř všelék. Po jeho podání se v těle rozeběhnou regulační procesy, dojde k čištění vnitřních orgánů, například právě ekzémem nebo průjmem. Pokud je to únosné, je třeba nechat čisticí proces proběhnout a nepotlačit ho alopatickými léky nebo jinými homeopatiky. Pravidelně používám sulfur při onemocnění štítné žlázy a v protialergenní kúře. Sulfurem se dají regulovat všechny hormonální dysfunkce.
Sulfur iodatum je trochu jemnější, má v obraze i zvětšení mízní uzliny, onemocnění sliznic (rýmy, záněty spojivek), onemocnění štítné žlázy. Je spíše pro štíhlejší a aktivnější jedince (jodová složka). Sulfur iodatum dávám na ukončení onemocnění horních cest dýchacích.

 

Autor:  MVDr. Simona Müllerová

zdroj: Pes přítel člověka - autorský článek
zdroj číslo: 10  stránka: 36
souhlas: Článek byl zveřejněn se souhlasem redakce a autora a nebyl nijak jazykově upravován.
poděkování: Tento text byl převzat z časopisu "Pes přítel člověka" díky laskavému svolení redakce.

 

Veterinární ordinace
Jubilejní 29
620 00Brno
 
 

hit counter